Uzun yaşamanın sırrı sporda

koşan kadın

Uzmanlar, joggingin kalbe iyi geldiğini ve vücudu kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa karşı daha dirençli kıldığını belirtiyorlar.

Bisiklete binmek gibi artı bir araç gerektirmediği için hafif tempolu koşu, kardiyovisküler bir egzersiz olarak daha çok tercih ediliyor. Üstelik, yakılan kalorinin bir saatlik koşuya eşdeğerde olabilmesi için 2.5 saat pedal çevirmek gerekiyor.

Koşmak, Sporlar Arasında En Ekonomik Olanı…
koşu, fazla yetenek gerektirmiyor. Yağmurlu ve soğuk hava için gerekli koşu ayakkabıları ve giysileri pahalı olsa da uzun süre dayanıyor. Bisiklet ve hokeyle karşılaştırıldığında ise koşu için gerekli ekipman, oldukça ucuz kalıyor. Ayrıca yılın her mevsiminde ve her yerde yapılabilmesi, koşuyu ulaşılabilir kılıyor. Alman Bunte Dergisi’nde yer alan bir araştırmaya göre, dört hafta süreyle her sabah jogging yaptığınız takdirde, bu sporun bağımlısı haline geliyorsunuz.

Koşu, Kalp Kaslarını Güçlendirir!
Birçok kasın çalışıp, çok kalorinin harcandığı koşu, kalp hastalıklarının önlenmesinde en iyi egzersizlerden biri olarak kabul ediliyor. Koşarsanız kalp kaslarınız güçlenir ve kanı organlara çok daha rahat pompalar. Metabolizmanız yaşınız ilerlemesine rağmen hızını korur, damar tıkanıklığı riskiniz azalır.
Koşunun yararlarını sıralarsak:
1. Bir dakikada 10 kalori, saatte 600 kalori yakılıyor.

Bunu da oku :  Diyabetliler için egzersizi keyifli hale getirmenin yolları

2. Kandaki yağ oranı üzerinde olumlu etkisi bulunuyor, kanı sulandırıyor. Kalp krizi riskini azaltıyor.

3. Koşan insanlar, daha az acıktığı için, şeker hastalarının iştahı da frenlenmiş oluyor.

4. Nabzı düşürüyor. Kalp daha ekonomik çalışıyor ve daha uzun yaşıyor.

5. Düşünceyi keskinleştiriyor, çünkü beyine daha fazla kan gidiyor.

6. Beyinde mutluluk hormonu serotonin salgılanmasına yol açtığı için insanı neşelendiriyor.

7. Kemik erimesini geciktiriyor. Bu nedenle de orta yaştaki kadınlar için birebir spor kabul ediliyor.

8. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bünyeyi soğuk algınlığına karşı güçlendirdiği gibi kanseri de önlüyor.

Koşu Yapanlar ve Koşuya Yeni Başlayacaklar için Tavsiyeler…
Açık havada veya koşu bandında koşu yaparken vücudunuzu zorlamamanız, doğru şekilde giyinmeniz önemlidir.

Kıyafetinizin çabuk kuruyan, terletmeyen veya nemi emen cinsten olmasına, giydiklerinizin rahat hareket etmeniz için fazla bol olmamasına özen gösterin.

Profesyonel koşu ayakkabılarının ayaktaki, dizlerdeki ve sırt / bel bölgesindeki baskıyı azaltarak zeminin negatif etkilerini azaltacağını ve koşuyu keyifli hale getireceğini de size hatırlatalım.

Orta tabanda tampon ve destek, dengenin ön koşuludur. Topuğunuzda yüklenme hissetmemelisiniz. Denge ve eklem yerlerine destek verecek tasarımlar, koşu ayakkabılarında başlıca aranacak özelliklerdir. Ayakkabı tabanınızın esnek olması da, belinizi ve bileklerinizi zedeleme riskini düşürecektir. haber7

ADS
(Toplam 264 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment