Hasta Protokol Numarası Sorgulama

protokol_no_sorgulama

Protokol Numarası Nedir?
Bütün insanlar zaman içerisinde bir şekilde hastaneye gitmek zorunda kalırlar. Gidilen hastanelerde artık yeni sistemlerin kullanılması insanların sistemleri tanımasını gerektirir. Yapılan yeni hastane sistemlerinde kişilere verilen protokol numarası hastayı takip açısından oldukça önemlidir. Pek çok insanların merak ettiği protokol numarası nedir sorusuna verilecek sistemsel bir cevap bulunabilir.

Tüm özel ve devlet hastanelerinde, sağlık ocaklarında, kliniklerde muayene olanlar, sisteme kayıt edilirken bir protokol numarası verilir. Her kurumun protokol numarası sistemi vardır. Reçeteye, tahlil, tetkik istemlerine ve sonuçlar?na da bu protokol numarası yazılır. Protokol numarası yazılması unutulan reçetelere işlem yapılamaz. Sağlık kurulunda yapılan tetkiklerin, tahlillerin sonuçları bu protokol numarası ve TC kimlik numarasıyla internetten de sorgulanır. Hasta tüm sonuçların daha hastaneye gitmeden internetten kimlik numarası ve protokol numarası girerek öğrenebilir. (Bazı hastanelerde kendi sitelerinden üzerinde laboratuvar sonuçları bölümünde bilgilerinizlede erişebilirsiniz)

Öncelikle bilinmesi gereken ilk şey hastaneye gelen her hastaya bir dosya açılır daha sonra ise hastanın takibini kolaylaştırmak için hastalara verilen protokol numarası bu dosyanın daha kolay bulunarak hastanın sıkı bir takipte olabilmesini sağlar.

Kullan her yönteme göre daha pratik olan bu yöntem hiçbir fazladan bilgi gerektirmiyor. Sadece protokol numarası ile hastaların kolaylıkla ve hızlı bir şekilde bulunup tedavi edilmesi mümkün kılınıyor.

Kişilerin kendi protokol numaralarını öğrenmeleri için hastaneden alacakları yardım ya da internet üzerinden gidilen hastanenin web sitesi aracılığıyla protokol numaralarını öğrenmeleri daha kolay olacaktır. Hasta ile hastane ilişkilerini daha hızlı ve daha sistemsel hale getiren protokol numarası oldukça faydalı bir sistem olarak yıllardır kullanılmaya devam etmektedir.

Yeni sistemde devlet hastanelerinde hastalara protokol numarası ve hastanın kimlik bilgilerinin de bulunduğu bir etiket veriliyor. Doktor bu etiketi tetkik isteklerinin üzerine yaptırıyor. Hasta da buradan protokol numarasını öğrenebiliyor. O nedenle sonuçları internetten daha kısa sürede öğrenmek için mutlaka protokol numarasını öğrenin.

E-Devlet sisteminde maalesef bu sorgulama doğrudan mevcut değildir. Bu nedenle protokol numaranızı muayene olduğunuz hastanelerdeki hasta kayıttaki veri giriş personellerinden ve aşağıdaki linklerden öğrenebilirsiniz.

E-nabız bilgi sistemi için tıklayınız : e-Nabiz
İstanbul hastaneleri tahlil sonuçları için tıklayınız : İstanbul hastaneleri tahlil sonuçları

ADS
5/5 - (8 votes)
(Toplam 3.815 defa izlendi, bugün 2 kere görüldü)

ilhgili konular

Leave a Comment