Anne sütünü artırmanın yolları

meme-emen-bebek

Uzmanlar, anne sütünün bebeklerin ihtiyacı olan bütün gıda unsurlarını ihtiva ettiğini ve onları bulaşıcı hastalıklara karşı koruduğunu bildiriyor.

İlk 4-6 ayda anne sütü bebek için gereken bütün besinleri karşılıyor. Bu süre içinde anne sütüyle beraber başka bir gıda verilmesinin gereksiz olduğu belirtiliyor. Emzirme anne ile bebek arasındaki ilişki kalitesinin en yüksek seviyede olmasını sağlıyor, aynı zamanda psiko-sosyal bağ oluşturuyor. Uzmanlar, anne sütü ile beslenen çocuklarda bulaşıcı hastalıkların daha seyrek görüldüğünü, emzirmenin annede meme ve yumurtalık kanseri gelişme ihtimalini azalttığını söylüyor.

Bebeklerin sağlıklı gelişmesi, büyümesi ve hastalıklardan en iyi şekilde korunması için anne sütü verilmesinin önemini vurgulayan uzmanlar, anne sütünü artırmak için şu tavsiyelerde bulunuyor:

“Kendinizi psikolojik olarak emzirmeye hazırlamalı, ayrıca emzirme eğitimi ile birlikte meme başının süt vermeye hazır hale getirilmesi için gerekli egzersizleri öğrenmelisiniz. Doğumdan önce mutlaka bir çocuk hekimine gitmelisiniz. Sütünüzün gelmesini beklemeden ve kesinlikle şekerli su vermeden, bebeğinizi doğar doğmaz ilk yarım saat içinde mutlaka emzirmelisiniz.
Doğduğu andan itibaren istedikçe emzirilmelidir. Yeni doğan bebekler genellikle 8-10 öğün emmek isterler. Öğün sayısı daha sonra giderek azalır. Sık emzirme bol süt gelmesini sağladığı gibi, göğüslerin şişmesini ve acımasını da önler. Emzirmeden önce veya sonra ticari mama, inek sütü ya da başka gıdaların verilmesi, bebeğin aldığı süt miktarını azaltır. Bu durum da daha az süt gelmesine sebebiyet verir. Bu tür ek gıdalara, bebek 4-6 aylık olmadan başlamamak gerekir.”

Başka sıvılar vermek için biberon kullanılmaması gerektiğini ifade eden uzmanlar, “Bebeğin meme emmesini tümüyle kesebilir. Biberonun gerektirdiği emme şekli meme emilmesinden daha farklı ve kolay olduğu için biberonu tercih etmelerine sebep olabilir. Anne bebeğini emzirdiği dönemde kendi beslenmesine de özel bir önem göstermelidir. Emziren anne, günde en az iki litre sıvı, en az iki bardak süt içmeli veya yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerini yemelidir.

Protein gereksinimini karşılamak için kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller, et, tavuk, balık gibi yiyeceklerden her öğünde yemelidir. Bol bol sebze ve meyve ihmal edilmemelidir. Ayrıca sütünün az geldiği düşüncesinde olan annelerin şekerli gıdalardan (pekmez, bal, reçel gibi) daha fazla tüketmesi tıbben ispatlanmış olmamakla birlikte faydalıdır. Emziren annenin ruhen desteklenmesi, huzurlu bir ortam sağlanması ve mutlu edilmesi de son derecede önemlidir. Her emzirmede, bir önceki beslenmede en son verilmiş memeden başlanmalıdır. Bebeğin emme gücüne bağlı olmakla birlikte her emzirme yaklaşık 20-30 dakika sürmelidir” dedi.
haber7 – iha

ADS
5/5 - (3 votes)
(Toplam 416 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

ilhgili konular

Leave a Comment