Türkiye’nin ilk yüz nakli ile dünyada ilk bacak ve 2 kol nakli bugün gerçekleşti

ugur-acar

Türkiye’nin ilk yüz nakli ile dünyada ilk bacak ve 2 kol nakli bugün gerçekleştirilirken geçen ameliyatın çok özel görüntüleri servis edildi. Artık 15 günlük kritik süreç bekleniyor.

Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye’de bir çok ilki içeren ameliyatlar yaptıklarını belirterek,” Önümüzde kritik 10- 15 gün var. Bu süreç sağlıklı geçerse adımızı altın harflerle tarihe yazdırmış olacağız” dedi.

10-15 GÜN KRİTİK
Akdeniz Üniversitesinde yüz, bacak ve 2 kol naklinin gerçekleştirilmesinin ardından basın açıklaması yapan Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, AÜ’nün yapması gerekeni yaptığını belirterek,” Yüz nakli son dönemde çok tartışıldı. Ama yüz naklini tabi ki AÜ yapacaktı ve yaptı. İlkleri içeren bir ameliyatı yapmış durumdayız. Ama önümüzde kritik 10- 15 gün var. Bu süreç sağlıklı geçerse adımızı altın harflerle tarihe yazdırmış olacağız. Burası bir marka oldu.

Yapmamız gerekeni yapıyoruz. Ameliyatta zorlandığımız yerler oldu. Başka şehirden dokuları aldık. Donörün alınması, dokuların hastaneye getirilişi, hastanın seçilmesi bunlar önemli aşamalardı. Türkiye’de en fazla hasta stoğu olan doku grubu belirlemiş ve ardından yüz, bacak ve kol naklini yapabilecek durumdaydık. Bunların öncüsü olduk. İnşallah bunun devamı diğer kurumla tarafından getirilir” diye konuştu. Uğur Acar’a yapılan yüz naklinin tam yüz nakli olduğunun altını çizen Özkan,”

İlk 10 gün çok kritiktir. 10 günlük süre reddedilme sürecidir. Buna karşıda hazırlıklarımızı yaptık. İlk 10 günü atlatmak önemlidir. Biz bir ay önceden bu durumu ısıtmıştık. Bir ay içinde yüz naklini yapacağız diyorduk. Ama 20. günde nakilleri yaptık. Yüz nakli biteli 7-8 saat oldu. Kol nakli bir saat önce bitti. Her iki alıcının sağlık durumu gayet iyi. Ameliyatın uzun sürmesi değil kısa sürede bitmesi daha önemlidir. Bunun yanında daha önemlisi başarılı olmaktır. Sürekli söylüyoruz. Bir yıl da çok önemli. Şuan hastalarımız yoğun bakımda bilerek uyandırmıyoruz.

DÜNYADA BİR İLK
Takip ediyoruz. Bizlerin başarısı kadar dünyada bir ilk var bir aile hem yüz hem de uzuvları bağışladı. Bu dünyada bir ilk bu bizim başarımız kadar onların bir erdemidir. Biz bu nakile yıllardır hazırlanıyoruz. Hastalarımız psikiyatri arkadaşlarımızın takibindeydi. Ameliyat sonrasında da takipler devam edecek. Bir sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

OPERASYON 03.30’DA BAŞLADI BAŞARIYLA BİTTİ
Türkiye’nin ilk rahim naklini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi gerçekleştirdiği yüz nakli ile Türk tıp tarihinde bir ilke daha imza attı. Uşak’ta tren çarpması sonucu beyin ölümü gerçekleşen ve ailesi tarafından organları bağışlanan 38 yaşındaki Ahmet Kaya’nın yüzü gece 03.30’da başlayan ameliyat ile 19 yaşındaki mermer işçisi Uğur Acar’a nakledildi. 12.30 itibariyle sona eren operasyonun ardından yüz nakli yapılan Uğur Acar, hastanenin yoğun bakım ünitesinde kendisi için hazırlanan özel bölüme alındı. Ahmet Kaya’nın kolları ile sağ bacağı ise Atilla Kavdır’a başarıyla nakledildi.

Bunu da oku :  Kalp krizi riskini öğrenmenin en kolay yolu: Kalsiyum skorlaması

25 KİŞİLİK EKİP 48 SAAT ÇALIŞTI
Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe ve AÜ. gururlandıracak ilklere imza attığımızı düşünüyorum. Kurtcephe,” Organ nakli alanında geçekleştirdiği operasyonlarla dünyada kimsenin yapmadığı ilkleri yaptı. Türkiye’nin ilk yüz nakli gerçekleşti. Yine donör olarak bir Türk insanı tıp tarihine ismini altın harflerle yazdırmış oldu. A.Ü yılların bikrimi olan bilgisinin üzerine beceri ve 3 yıldır üst üste çif kol nakli, rahim naklinin ardından şimdide hem yüz hem de aynı hastaya çift kol ve bacak nakli gibi bir ilke imza attı. Dünyada ilk kez aynı anda bir hastaya çif kol ve bacak naklini yaptık. Bundan sonrada ilklere imza atacağımıza inanıyorum. 25 kişilik bir ekip 48 saattir çalıştı. Ekibimi yürekten tebrik ediyorum” diye konuştu.

GÜRÜNTÜLER DAĞITILDI
Uşak’ta beyin ölümü gerçekleşen 38 yaşındaki Ahmet Kaya’dan alınan iki kol ve bir bacak ile yüz, Antalya’da iki ayrı hastaya nakledildi. Nakil öncesi yaşananları anlatan görüntüler basın mensuplarına dağıtıldı. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekiplerin zamana karşı yarışı ve nakil olacak hastaların duyguları kameralara yansıdı.

ÇOCUKLAR BENDEN KORKUYORDU
Görüntülerde zorlu 11 saatlik ameliyat öncesi daha önceki İstanbul ve Antalya’daki tedavilerinde sonuç alınamadığını belirten Uğur Acar, “Daha 35 günlükken evde yangın çıktı. Yangından sonra bu hale geldim. Daha sonra İstanbul ve Antalya’daki hastanelere başvurdum. 14 yaşındayken Şişli Etfal Hastanesi’nde bir sonuç alamadım. Yüz nakli duydum. Burada Ömer Özkan’la görüştüm. O da bana nakil olabileceğini söyledi. Nakil olmamın nedeni, çocukların benden korkması ve bir işe başvurduğum zaman yüzüm nedeniyle kabul etmemeleri” dedi.

ÇOCUKLARIMLA GEZMEK İSTİYORUM
11 yaşında kuşları kovalarken elektrik teli ile teması sonucu akıma kapılarak iki kol ve bir bacağını kaybeden Atilla Kavdır ise, çok heyecanlı olduğunu ve çocuklarına sürpriz yapmak istediğini belirtti. Kavdır, “O zaman çocuktum ama şimdi evlendim. Kepez Belediyesi santralinde çalışıyorum. Hayatımı sürdürüyorum. Televizyonda nakli görmüştüm. Şimdi biraz stres var. Çocuklarım bu şekline alıştı. Onların karşısına sürpriz bir şekilde çıkmak istiyorum. 15 yaşında bir oğlum ve kızım var. Çocuklarımla gezmeyi istiyorum. Bağışçı aileyle de daha sonra ellerimle gezmek istiyorum” şeklinde konuştu.

SEÇİMLER NASIL YAPILDI?
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Özkan, “Hastalarımız ikisi de hazır. Bizim ve Türkiye için çok önemli. İnşallah olacak” derken, Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi Koordinasyon Birimi Sorumlusu Uzman Nilgün Keçecioğlu ise operasyon öncesi, “Seçim, son derece objektif kurallara göre yapıldı. Ömer Özkan ve ekibi tarafından yapılacak. Naklin bilimsel kriterleri var.

Tıbbi kriterlere en uygun kişi Atilla Kavdır. Yaklaşık 1 yıl 6 ay önce Cihan Topal’a kol nakli yapmıştık. Bekleme sırasında en uygun kan grubu, yaş ve bekleme süresi en uzun olan Atilla Kavdır’dı. Biz de onu seçtik” diye konuştu.
ORGANLARI BAĞIŞLANAN GENCİN AİLESİNİN TEK DİLEĞİ
Kaya’nın cenazesine protez ve silikon yüz Uşak’ta yüz, bacak ve 2 kolu bağışlanan Ahmet Kaya’nın cenazesine, yakınlarının isteği üzerine eksilen uzuvları yerine takma kol ve bacak monte edildiği ve silikondan yüz maskesi yapıldı.

Uşak’ta beyin ölümü gerçekleşen ve aile kararıyla bağışlanan organları 3 kişiye umut olan Ahmet Kaya’nın ailesi, dünyada ilk kez aynı anda iki kol, bir bacak ve Türkiye’de ilk yüz naklinin yapıldığı Antalya’daki hastaları ziyaret edecek. Ahmet Kaya’nın 23 yaşındaki damadı Gökay Kahveci organ nakli yapılan hastalardan sadece bir ‘Allah razı olsun‘ demelerini beklediklerini söylerken, abla Fadime Çil, “Kardeşimin organları bir canı kurtarırsa dünyanın en mutlu insanı ben olacağım” dedi.

Bunu da oku :  İlaca 17 milyar lira verip yarısına dokunmadık!

Uşak’ta beyin ölümü gerçekleşen 39 yaşındaki Ahmet Kaya’dan alınan iki kol, bir bacak ve yüz, Antalya’daki alıcılara nakledilmek üzere özel uçakla Akdeniz Üniversitesi’ne götürülmüştü. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekipler dün akşam özel uçakla Uşak’a gelmiş ve gece geç saatlere kadar süren ameliyatlar sonucu Ahmet Kaya’nın yüz, iki kol, sağ bacak ve korneasını 3 hastaya nakletmek üzere almışlardı. Kaya’nın iç organları ise ameliyat sırasında kalbi durduğu için alınamamıştı. Dünyada bir ilki gerçekleştirmek için zamanla yarışan doktorlar, gece geç saatlerde Kaya’nın korneasını İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne, yüz, iki kol ve sağ bacağını ise Antalya Akdeniz Üniversitesi’ne götürmüştü. Büyük bir özveriyle yapılan bu çalışmaların ardından organ bağış kararını veren aile, duygularını anlattı. Ahmet Kaya’nın damadı ile ablası, insanlık adına hayırlı bir iş yaptıklarını belirterek, tüm insanları organ bağışında bulunmaya davet etti.

SADECE ALLAH RIZASI İSTİYORUZ
Ahmet Kaya’nın 23 yaşındaki damadı Gökay Kahveci, kaza haberini aldıktan sonra 19 yaşındaki eşi Leyla ile birlikte Uşak’a geldiklerini ve büyük üzüntü yaşadıklarını belirterek, “En başta eşimle Antalya’dan tatsız olayı duyunca buraya geldik. Doktorlarla görüştük ve doktorlar babamızı hayata döndürmek için elinden gelen gayreti gösterdi. Ancak olmadı, babamızı kaybettik. Cenazemizi kaldırınca Antalya’da Ömer hocayla ve organları alan insanlarla görüşeceğiz. Bu işte bizim bir çıkarımız, menfaatimiz yok.

Biz insanlık adına bu kararı verdik. Tek istediğimiz organ nakli yapılan üç hastadan da Allah razı olsun demelerini istiyoruz. Hayat çok kısa, takdiri ilahi babamızı kaybettik. Bugün cenazemizi kaldıracağız. Bir candan alıyorsunuz başka bir canı hayata bağlıyorsunuz. Ben de organ bağışında bulunacağım. Yüz nakli inanılmaz duygusal bir olay. Bizim için bir o kadar da zor. Yüz nakli yapılan şahıs 19 yaşında, diğer şahıs ise babam yaşında. Her ikisini de ziyaret edeceğim. Bu vesileyle herkesi insanlık adına organ bağışında bulunmaya davet ediyoruz” dedi.

YÜZ NAKLİ YAPILAN GENCE ABLAM DEYİP SARILACAĞIM
Abla Fadime Çil ise duygularını şöyle anlattı: “1996 yılında diğer kardeşim Leyla organ bulunamadığı için öldü. Bu olay üzerine Ahmet’e durumu anlattım ve Ahmet organlarını hayattayken bağışladı. Ahmet’in beyin ölümü gerçekleşince önce dini açıdan bir sakıncası olur mu diye endişe ettik. Ama bu konuyu müftülüğe sorunca dinen bir sakıncası olmadığını öğrendik. Bunun üzerine bağışa karar verdik. Biz çok mutluyuz. Bu olaya vesile olan herkese teşekkür ediyoruz. Benim kardeşimin organları bir canı kurtarırsa dünyanın en mutlu insanı ben olacağım. Yüz nakli olan kardeşimizi gidip göreceğiz, onu görünce ablam deyip sarılacağım. Tek istediğimiz bayramlarda elimizi öpmeleridir. Başka bir şey istemeyiz. Biz tüm insanların organ bağışı konusunda aynı duyarlılığı göstermesini de istiyoruz” diye konuştu.

Bunu da oku :  Öksürük hangi hastalıkların belirtisi?

AİLEYE DESTEK OLACAĞIZ
Uşak İl Organ Nakil Koordinatörü Dr. Zafer Aydın ise, defin işlemlerinin tamamlandığını ve cenazenin bugün ikindi namazından sonra toprağa verileceğini belirterek, “Aileye elimizden gelen desteği vereceğiz. Ahmet Kaya’nın yüzüne kompozit bir maske takıldı ve bu doku sayesinde yüz şeklinde herhangi bir değişiklik olmadı. Kollarına ve bacağına da protez takıldı. Bu işlemler ailenin talebi üzerine yapıldı. Ayrıca prosedür de bu şekildedir. Biz ailemize sonuna kadar destek olmaya çalışacağız. Bu fedakarlığı takdir etmek ve destek olmak bizim görevimiz” dedi.

SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
Uşak’ta beyin ölümü gerçekleşen ve aile kararıyla bağışlanan organları 3 kişiye umut olan Ahmet Kaya, gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı. Cenazeye katılan Uşak Valisi Özdemir Çakacak aileye başsağlığı diledi.

Uşak’ta beyin ölümü gerçekleşen 39 yaşındaki Ahmet Kaya’dan dün gece alınan iki kol ile sağ bacak Antalya’da Atilla Kavdır’a, yüz yine Antalya’da 19 yaşındaki Uğur Acar’a kornea ise İzmir’de başka bir hastaya nakledilmişti. Organlarıyla üç kişiye hayat veren Ahmet Kaya belediye Camii’nde kılınan ikindi namazının ardından gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı.

Ahmet Kaya’nın yakınları cenazeyi almak için öğle saatlerinde Uşak Devlet Hastanesi morguna geldi. Kaya’nın kızları ve akrabaları burada fenalık geçirdi. Morgdan alınan cenaze Belediye Camii’ne getirildi. İkindi namazının ardından son yolculuğuna uğurlanan Kaya’nın cenazesine Uşak Valisi Özdemir Çakacak, İl Sağlık Müdürü Alper Cem Ünal, İl Organ Nakil Koordinatörü Dr. Zafer Aydın, akrabaları ile az sayıda vatandaş katıldı. Cenaze törenine yaklaşık 30 kişinin katılması da dikkat çekti. Yağmur altında kılınan cenaze namazının ardından Ahmet Kaya, asri mezarlıkta toprağa verildi.

Bu arada cenazeye katılmak üzere camiye gelen Uşak Valisi Özdemir Çakacak namaz öncesi aileye başsağlığı diledi. Ahmet Kaya’nın ablası ve kızlarını teskin etmeye çalışan vali Özdemir Çakacak, organ bağışının önemine de değindi.

Burada gazetecilere bir açıklama yapan Vali Özdemir Çakacak şunları söyledi; “Ahmet Kaya adlı vatandaşımız 8 Ocak günü yük treninin çarpması sonucu ağır yaralandı. İki gün önce beyin ölümü gerçekleşti. Sağlık Müdürlüğümüz aile ile organ bağışı için görüşmeler yaptı ve aile organ nakli konusunda ikna oldu. Alınan organlar Antalya’da iki vatandaşımıza nakledildi. Aile örnek bir karar aldı. Ailemize başsağlığı diliyoruz. Ama verdikleri kararlarla iki insana can verdiler. Bu örnek davranışlarından dolayı tebrik ediyorum”
Haber7 – iha – 2012

(Toplam 17 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment