Sıcak havaların getirdiği hastalıklar

sicaktan-bunalan-insan

Temmuz sezonundayız ve belkide ülkemiz en sıcak günleri geçiriyor. Yaz döneminin en sıcak mevsimleri temmuz ve ağustosta kendinizi daha da dikkat etmelisiniz. Çünkü günümüzde nörolojik hastalıklar altında incelenen hastalıklar sıcak havalardan kaynaklanıyor ve hastalığın görülmesinin en büyük sebebi sıcak havalar. Sıcak havaya çıktığınızda ısınan vücudunuzla beraber beyin hücrelerinizde de ısınmaktadır. Ve buda doğal olarak insan beynine zarar vermektedir.

Zarar gören beyin hücreleri migren başlangıcını, beyin damarları içinde daralma ve tıkanıklara sebep olmaktır. Günümüzde en çok bilinen sıcak havalardan dolayı kaynaklanan 2 hastalık vardır. Bunlardan birincisi; Multipl Skleroz (MS)’dir. 20-40 yaş aralıklarında ve yoğun olarak bayanlarda görülen rahatsızlık insan içindeki sinir sisteminden dolayı kaynaklanan bir hastalıktır.
Tam bir tedavisi olmasa da, sıcak havadan dolayı kaynaklandığı için en basit tedavi yolu güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde sıcaktan korunmak. Bir diğer hastalık ise Epilepsi (Sara)’dır. Günümüzde bu hastalık MS’ye göre daha çok görülmekte, daha çok bilinmektedir. Cinsiyet ayrımı yapmaksızın iki cinsiyette de görülebilmektedir.

Bu hastalık daha çok vücut içinde rahatsızlıklara yol açarken, migren ağrılarını kat kat çoğaltmaktadır. Bu hastalıkta ise en basit olarak yapabilecekler arasında soğuk duşlar, düzenli bir uyku bulunmaktadır. Yapılmayacaklar arasında ise yüksek saatlerde bilgisayara oturmak, güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde güneşe maruz kalmamak yer almaktadır. Daha çok vücudunuzu serinletici şeyleri tercih etmek sizin için faydalı olacaktır.

(Toplam 10 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment