Klima Hastalıkları ve Korunulması Gereken Hususlar

lejyoner-hastaligi

Hastalığın klimalar, soğutma sistemleri ve havuzlardan bulaştığını ifade eden Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Kemal Demir, “Bu hastalığı yapan mikroorganizma; bakımı iyi yapılmayan; klimalar, soğutma-havalandırma sistemleri, havuzlar ve suyun göllendiği tesisat sistemlerinde çoğalma imkânı bulur. Bu cihazların içinden geçen suların, havada uçuşan zerreciklerinin solunması veya istem dışı nefes yollarına kaçması ile bulaşır” dedi.

Lejyoner hastalığının gribe benzediğini ifade eden Demir, hastalığın belirtilerini şöyle sıraladı: “Ateş, halsizlik, kas ağrıları; daha sonraki süreçte de öksürük, balgam çıkarma, derin nefes alma isteği gibi belirtilerle ortaya çıkar. Grip ile benzer belirtiler gösterir. Ancak insandan insana bulaşmaz.”

Bilinçsiz klima kullanımı hasta eder
Yaz aylarında bilinçsiz klima kullanımının hasta edeceğine işaret eden Op. Dr. Demir, şu tavsiyelerde bulundu: “Klima sık sık açılıp kapatılmamalı. Hafif ama kesintisiz birkaç saat çalıştırılmalı. Sıcaklık ayarı çok düşürülmemeli. İdeal serinliği elde edecek şekilde derece ayarı yapılıp çok değiştirilmemeli. Klimaların bakımı düzenli yapılmalı. Filtreler zamanında yenilenmeli.”
KULLANIMI VE BAKIM UYARILARI
Isıtma ve soğutma yanlış sıcaklık değerlerinde çalışan, iç ünite temizlikleri düzenli yapılmayan ortam içerisinde düzenli olmayan hava akımları oluşturan cihazlar sağlık açısından ciddi risklere neden olur.
Kış boyunca ihmal edilmiş cihazlar sürekli kullanılmaya başlandığında sorun çıkabilir. Cihazının verimli ve uzun ömürlü olabilmesi için yılda 3 kere kontrol edilmesi önerilir.

Bunu da oku :  Kanserde erken teşhis hayat kurtarır

NE TÜR HASTALIKLARA YOL AÇAR?
Neden olan hastalıkların önde gelenleri mikrobik olanlarıdır. Bunlar sıklıkla bakteri ve mantar kaynaklıdır. En tehlikelileri pnömoni ve küf mantarıdır. Diğerleri ise fibromiyalji, baş ağrısı, kronik yorgunluk, sinüzit, burun kanaması, alerji, lejyoner ve yüz felcidir.

Lejyoner Hastalığı
Bu hastalığa neden olan bakteriler sulu ortamlarda yaşar ve çoğalırlar. Soğutma sistemleri ve ev araç klimaları üremeleri için en elverişli ortamlardır. Bu hastalık akciğer kalp ve böbrek hastalığı olanlar yaşlılar, hamileler ve bebeklerde alkol kullananlarda özellikle sigara içenlerde daha ağır geçirilir. Hatta ölümcül olabilir.

Klima Mantarı
Bakımı iyi yapılmayan cihazlar nemlendiricilerinde üreyen bir küf mantarıdır. Cihazın açılmasıyla birlikte çevreye püskürtülür. Solunan mantar broşlara ve akciğerlere yerleşir.

Astımınız Tetiklenebilir!
Kirli hava filtreleri, toz ve bakterilerin tekrar tekrar ev içi havasında sirkülâsyonuna sebep olur. Havası bu mikroorganizmalarla kirletilmiş bir ortamda zaman geçirmek astım hastalarında bir atağın tetiklenmesine alerjik rintin alevlenmesine burun boğaz ve gözlerde tahriş hissi ve nezle benzeri hastalığa neden olur.

(Toplam 16 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

Related posts

Leave a Comment