Günde 8 bardak su için önerisi efsane çıktı

kadın erkek su içiyor

İnsanlar için hayati bir öneme sahip olan suyun tüketimine ilişkin bilinen gerçeklerin “efsane” olduğu bildirildi.

Uzmanlar, insanların ne kadar su ihtiyacının olduğuna ve “günde 8 bardak su içilmeli” tavsiyesine ilişkin önemli bir kanıt olmadığını belirtirken, susama mekanizmasının su tüketiminde çok etkili olduğuna ve yiyeceklerden de su ihtiyacının karşılandığını vurguladı.

İngiliz The Guardian gazetesi, doktorların, insanların ne kadar su ihtiyacının olduğuna dair önemli bir kanıt olmadığını her zaman bildiğine dikkat çekilerek, insanların kendi ihtiyacı olan suyun alınmasını düzenlemede yeterince iyi olduğu vurgulanıyor.
Haberde, susama hissinin insanları harekete geçirdiği ve en iyi içeceğin “temiz musluk suyu” olduğu belirtilirken, insanların günlük ortalama ne kadar su ihtiyacının olduğu konusunda susama mekanizmasının çok etkili olduğu ifade ediliyor.

YİYECEKLERDEN DE SU İHTİYACI KARŞILANABİLİYOR
Susama mekanizmasının da tüketilen yiyeceklerden ne kadar su alındığına, ne kadar sıcak olduğuna ya da sağlık durumuna bağlı olduğuna dikkat çekilerek, ABD Dartmount Medical School’da fizyolojist Heinz Valtin’in 8 bardak su tavsiyesine ilişkin her hangi bir gönderme olmadığını belirtiği vurgulanıyor.

Ancak, Food and Nutrition Board of the National Research Council’in, besinlerde de çok sıvı olduğunu söylediği belirtilerek, Valtin’nin ise günde yaklaşık 1 ya da 1.5 litre su içilmesi gerektiğini söylediğine işaret ediyor.

Haberde, şişe su üreticilerinin daha fazla su tüketimini sağlamak için “daha fazla su iyidir” mesajını verdikleri yorumu yapılarak, “Ancak, şişe suyun musluk suyundan daha iyi olduğuna ilişkin hiçbir kanıt yok” ifadesi kullanılıyor.
haber7 – anka

(Toplam 4 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

ilhgili konular

Leave a Comment