propolis

Propolis keşfediliyor…

Klasik bal ürünlerinin yanında yine arılar tarafından üretilen arı sütü, polen, propolis gibi ürünler artık daha çok talep görmeye başladı. Arı ürünlerinin en önemli sunucusu Anavarza Bal yetkililerinden alınan bilgilere göre, son zamanlarda satışlar oldukça artmış bulunuyor.

Özellikle insan sağlığına olan olumlu etkileri nedeniyle ve hekimlerin de tavsiye etmesi bu ürünlere olan talebi oldukça yükseltti.

Krem balla karıştırılıyor
Söz konusu ürünler sadece Anavarza Bal tarafından üretilen krem bal ile karıştırılarak hazırlanıyor. Anavarza Bal yetkililerinin verdiği bilgilere göre bunun önemi şöyle açıklanıyor: Süzme bal ile yapılan karışımlar zamanla homojen yapısını yitirerek yüzeyde toplanıyor. Bu durum her kullanımda alınan besin ögesini ise farklı kılıyor.

Ayrıca krem balın rengi mat olduğu için ışığı geçirmezken süzme bal şeffaf olduğundan dolayı ışığı geçiriyor. Bu nedenle özellikle güneş ışığından etkilenen ürünler olan arı sütü ve polen, krem bal karışımında güneş ışığı görmediğinden oda sıcaklığında besin değerini yitirmiyor.

Bu ürünlerin özellikleriyle ilgili olarak ise ana hatlarıyla şu bilgiler veriliyor: Propolis; arıların bitki, tomurcuk ve filizlerinden topladığı çok kuvvetli anti viral, anti bakteriyel ve anti fungal etkiye sahip organik bir madde. Arılar kovan içerisindeki besinleri, yavruyu ve kendini çeşitli mikroplardan korumak için propolis topluyorlar ve bununla kovanın içini dezenfekte ediyorlar.

Polen; bitkilerin döllenmesinde ve arıların beslenmesinde önemli rolü olan çiçek tozları. İçerdiği vitamin (bütün B vitaminleri yoğun olarak bulunuyor) protein ve mineraller ile tamamen doğal bir besin maddesi. Özellikle çocuklarda gelişmeyi ve büyümeyi hızlandırmada yardımcı besin olarak kullanılabiliyor.
Arı sütü; işçi arıların kraliçe arıyı beslemek için yaptıkları bir bal emilsiyonu. Besin değeri son derece yüksek. Tüm yaşamı boyunca arı sütü ile beslenen kraliçe arının ömrünün uzunluğu bunun en önemli kanıtı. 10 temel aminoasitten sekizini de doğal hormon ve enzimleriyle içeriyor. Bunlara ek olarak kalsiyum, potasyum, fosfor, demir gibi minareleri de barındırıyor.

(Toplam 29 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir