havuc-yiyen-kadin

Diyet sürecinde yapılan hatalar

Yapılan diyet hataları sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Yapılan yanlışlar yüzünden istenilen sonuca bir türlü varılamaz. Yapmamanız gereken diyet hataları neler, siz de bir göz atın.

Kadınlar hayatları boyunca diyet yapmaktan vazgeçemeyen varlıklardır. Her pazartesi diyete başlar ve sonunu getirmek için çabalarlar. Evet diyet hayatımızda gerekli bir etkinlik olsa da, diyetinde sağlıklı ve yanlışsız uygulanması gerekir. Oysa kadınların diyet yaparken birçok hatada bulunduğuna zaman zaman şahit olmak mümkündür.

İşte diyet yaparken yapılan yanlışlardan birkaç tanesi;
– Yapılan en büyük yanlış kadınların kendi kendilerine diyet listesi hazırlayıp uygulamasıdır. Oysa diyet listesi bir uzman tarafından şekillendirilerek uygulanması gereken bir süreçtir. Bu süreç içinde yine sürekli doktor kontrolü altında olmak gerekir.
Çok düşük kalorili diyet listesi uygulamakta yapılan yanlışlar arasındadır. Şok diyet olarak adlandırılan bu diyetler insan sağlığını tehlikeye sokmaktadır.
Öğün sayılarını azaltmak, günde sadece sabah ve akşam öğünlerini yemek, yapılan diğer bir yanlıştır. Oysa diyetisyenler günde 3 ana, 3 ara öğün olarak beslenmeyi tavsiye etmektedir.
Diyet listelerinde karbonhidratlara yer vermemek, sağlıksız ve yanlış bir diyet uygulamasına başka bir örnektir.
– Yine aynı şekilde süt ve süt ürünlerine yer vermemek yapılan hatalardan biridir.
– İnsan vücudunun günlük su ihtiyacı 2-3 litre arasındadır. Diyetlerde bol bol su içmemek yapılan yanlışlardan bir tanesidir. Oysa içilen su toksin atmanıza yardımcı olur.
– Yine yağ yaksın, ödem söksün diye bir takım bitki çaylarını gereğinden fazla tüketmek diyetteyken yapılan hatalardandır.
– Son olarak diyet yapan birçok kadın, diyeti tek kurtuluş yolu olarak görür. Oysa diyet tek başına hiçbir zaman gerçek anlamda etkili olmaz. Etkili olabilmesi için sporla birlikte eş zamanlı sürdürülmesi şarttır.
Kadınlaralemi.com

(Toplam 48 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir