112 Acil Servis’e başvuru arttı

112

Uzmanlara göre, Türkiye’de vatandaşların eğitim seviyesi ve bilinç düzeyinin yükselmesi, acil durumlarda profesyonel hizmet veren 112 Acil Servis’e başvuru oranını arttırdı. Ancak asılsız ihbarlarda bulunanlar hala mevcut.

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Türkiye’de özellikle son 10 yılda 112 Acil Servis hizmetleri konusunda ciddi gelişmeler olduğunu söyledi. Akan, bunun sadece nüfus artış oranı ile açıklanamayacağını ifade ederek, şöyle konuştu:

”Vatandaş, bilinç düzeyi arttıkça, acil yardım gerektiren konuları artık profesyonel olarak bu işi en iyi bilenlerden alması gerektiğine inanıyor. Türkiye’de bu yönde hizmet veren kurum 112 olduğuna göre, doğal olarak 112′yi arıyorlar. İstatistiklere baktığımız zaman 2002′den 2011′e kadar 112 Acil Servis’e gelen başvuru sayısının yüzde 5 oranında arttığını görüyoruz. Vatandaşımızın artık bilinçlenip, böyle bir hizmetin gerekliliğine, öneminin farkına vararak, artık acil olaylarda 112′ye başvurduğunun bir göstergesi oluyor bu rakamlar. Artışın önemli bir nedeni bu.”
VATANDAŞ NE ZAMAN ARAYACAĞINI BİLİYOR
Vatandaşların zamanla hangi konularda 112′yi araması gerektiği konusunda da bilinçlendiğini belirten Akan, şunları söyledi: ”Tabii bu bir süreç, birden olmaz bu. Vatandaşlar özellikle son 10 yılda eğitim, kültür seviyesinin artması sonucu bilinçlendi. Artık acil yardım gerektiren bir konuda profesyonel hizmet veren 112′yi aramaları gerektiğini biliyorlar. Bu da oranları arttırdı. Zamanla oluşan bir süreçtir bu. 112′nin kuruluş amacına baktığımız zaman, 1994′ten itibaren hizmet verdiğini düşünürsek, zamanla bu iş daha da oturacaktır. Bu tabii biraz da eğitimle, bilinç düzeyi ile alakalı. Öncelikle vatandaşın hizmeti görmesi gerekiyor. Bu hizmeti sizin veriyor olmanız önemli. Vatandaşın eğitim seviyesi, gelişmişlik seviyesi artıyor. Dolayısıyla kültür seviyesi de artıyor. Bütün bu olumlu gelişmelerin yanında vatandaşın artık daha kaliteli, standardı yüksek sağlık hizmeti alması gerektiğine inandığını biliyoruz artık. Bu nedenle aslında böyle bir artışın olması normal.”

NE YAPARSANIZ YAPIN, BU İŞİ İSTİSMAR EDENLER ÇIKIYOR
Kendilerine gelen bazı aramalarla ilgili sıkıntı yaşadıklarına da değinen Akan, vatandaşların 112′yi gereksiz yere meşgul etmemesini istedi. Akan, 112′ye gelen gereksiz aramaların hepsini vatandaşların bilmeden yaptığını söylemenin zor olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

”Bazen kasıt da oluyor. Hepsinden bahsetmiyorum. Vatandaşların bilinçsizce, bazen de kasıtlı olarak gereksiz yere meşgul ettiğini görüyoruz. Bu üzüntü verici bir durum. Bir toplumda tabii ki az da olsa, tek tük de olsa çürük elmalar olacaktır. Tabii biz bunları tespit edip savcılığa veriyoruz. Çalışanlara hakaret ediliyor zaman zaman. Ama bu genelde çok az bir sayı. Vatandaşımızın çoğu bu hizmetin ne demek olduğunu biliyor. Bu hizmetin amacını, standardını, kalitesini biliyor ama ne yaparsanız yapın bu işi istismar edenler çıkıyor. Biz de bunlara karşı gerekeni yapıyoruz.”
turkacil.net

Bu konuyu oyla
(Toplam 1 defa izlendi, bugün 1 kere görüldü)

ilhgili konular

Leave a Comment